شهردار تهران در دومین همایش و نمایشگاه «تهران هوشمند»: لازمه تحقق شعار «تهران شهری برای همه»، مدیریت هوشمند است

شهردار تهران در دومین همایش و نمایشگاه «تهران هوشمند»: لازمه تحقق شعار «تهران شهری برای همه»، مدیریت هوشمند است

شهرنوشت: شهردار تهران در دومین همایش و نمایشگاه تهران هوشمند که با حضور وزیر ارتباطات، رئیس شورای اسلامی شهر تهران و تعدای از میهمانان خارجی برگزار شد، گفت: شهرداری افتخار می کند که از دیرباز در حوزه هوشمندسازی پیشقدم بوده است.

به گزارش شهرنوشت، پیروز حناچی با بیان اینکه اعتقاد دارم ریشه حل بسیاری از مسائل، در فرهنگ پرافتخار این دیار نهفته است و کافی است به این فرهنگ مراجعه کنیم و درس بگیریم، اظهار کرد: در صفحه اول کتاب های درسی ما شعری نوشته بود مبنی بر اینکه «توانا بود هر که دانا بود». براین اساس قدم بعد از دانایی، اقدام و حرکت برای حل مشکل است.
شهردار تهران با قدردانی از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و اظهار امیدواری نسبت به اینکه این همایش نشانی از شروع همکاری های گسترده باشد، ادامه داد: جناب وزیر در انتهای سخنانشان گفتند «به اتفاق جهان می توان گرفت». بسیاری از مشکلات ما راهی جز این ندارد که تمام شهروندان در حل مشکلات شهر یاری کنند. سه شنبه بدون خودرو درحقیقت به این اشاره می کند که اگر بخواهیم مشکلاتمان را حل کنیم باید با همکاری یکدیگر باشد.
حناچی با تاکید بر اینکه پایداری زیست پذیری، کاهش آلاینده های هوا، ایجاد عدالت و برخورداری از خدمات برای همه، از اهداف اصلی شعار «تهران شهری برای همه» است، گفت: لازمه این کار مدیریت شرافتمندانه و هوشمند است. چارچوب کلی این برنامه بر مبنای شهر خلاق قرار گرفته است. شهر خلاق تفکر خلاقانه را در تهران تعقیب می کند. برای اینکه تهران شهری خلاق شود لازم است در سه محور فرهنگ، ساختار و زیرساخت های شهری به صورت مستمر تحول ایجاد شود.
وی تاکید کرد: تحول فرهنگی در نگرش نیروهای شهرداری و تحول ساختاری در پذیرش فرایندهای نوآورانه، جایگزین بوروکراسی اداری خواهد شد. یادمان باشد پاشنه آشیل مدیریت شهری بی‌توجهی به این موضوع است که به شهر آسیب می زند. تحول زیرساختی در استفاده از فناوری های نوظهور به عنوان مهم ترین محرک باید مورد توجه مدیران ارشد شهرداری باشد. شهر تهران این افتخار را داشته که از دیرباز پیشقدم بوده و از دوره های گذشته سرمایه گذاری های بسیاری در این زمینه کرده است.
حناچی افزود: اگر به سمت هوشمندسازی نرویم «گپ دیجیتال» در انتظارمان است بنابراین باید به این نکته توجه کنیم که حرکت به سمت شهر هوشمند ضروری است. امروز تهران درگیر چالش های مختلف است. از قدیم هم گفته می شد در آینده نزدیک کسانی که با فرایند دیجیتال همراهی نکنند دچار بیماری «گپ دیجیتال» خواهند شد و این گپ امکان پیشرفت را می گیرد و بر این اساس باید آن را به حداقل برسانیم.
شهردار تهران در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه تحولاتی که در تجارت به وجود آمده است تغییرهایی را به وجود می آورد، گفت: اگر این تحول عظیم اتفاق بیفتد و ۳۱۱هزار واحد تجاری نتوانند با این پیشرفت همراهی کنند، این امر می تواند تبدیل یه یک تهدید شود. به هر صورت توسعه فناوری دیجیتال تاثیر خودش را بر تجارت‌های خرد هم گذاشته است. در این شرایط، ترندی بودن تحولات بسیار اهمیت دارد.
حناچی اضافه کرد: امروز تهران درگیری های فراوانی همچون آلودگی هوا و آب و عدم توازن منطقه ای دارد. ما در تهران توسعه بسیاری داشتیم، اما این یک تهدید نیز هست چرا که در تمام کشور به این اندازه توسعه وجود ندارد.
شهردار تهران با تاکید بر اینکه هوشمندسازی شهرها پنج مرحله دارد و تهران در مرحله اول یعنی برنامه ریزی است، گفت: امیدواریم که فصل جدیدی از کمک به تمام شهرداری های کشور آغاز شود که در نحوه اداره امور تاثیرگذار خواهد بود.
وی با اشاره به موضوع بافت های فرسوده در شهر تهران نیز بیان کرد: موضوع بافت های فرسوده نیازمند توجه ویژه است. در شهر تهران در عمق زیر ده متر آجر پیدا می شود و این یعنی در تهران بارها در طول تاریخ زلزله اتفاق افتاده است. از این رو، باید یاد بگیریم چگونه با زلزله مواجه شویم و هوشمندانه پیشگیری کنیم.
شهردار تهران افزود: امروز حرکت به سمت شهر هوشمند یک الزام است و البته باید بین شهر الکترونیک و هوشمند تفاوت قایل شویم. . هوشمندی شهر و دسترسی آزاد به دیتاها بسیار موثر است. ایجاد درآمدهای پایدار بسیار مهم است و باید منابع جدیدی را در شهر تعریف کنیم.
حناچی گفت: براساس کار عمیقی که همکارانم انجام دادند، صدور مجوزها، واگذاری حق امتیاز، فروش اموال، به اشتراک گذاری درآمد و پرداخت به ازای تعداد دفعات استفاده از خدمات، مجموع منابع شهرداری است که ما حداکثر از دو یا سه عنوان از این موارد استفاده می کنیم.

حناچی در جمع خبرنگاران:
راهی جز استفاده از استارت آپ‌ها نداریم/تایید بخش عمده طلب شهرداری از دولت از سوی سازمان حسابرسی کل کشور
شهرنوشت: شهردار تهران از ورود سازمان حسابرسی کل کشور به موضوع مطالبات شهرداری از دولت خبر داد و گفت: خوشبختانه بخش عمده ای از طلب شهرداری تهران به تایید سازمان حسابرسی کل کشور رسیده است و امیدواریم با همکاری همکارانمان این مشکل را به طور کل رفع کنیم.
به گزارش خبرنگار شهرنوشت، پیروز حناچی در حاشیه دومین همایش «تهران هوشمند» با حضور در جمع خبرنگاران، یک شهر خلاق را نیازمند سامانه ها و زیرساخت‌هایی دانست که به گفته او هم اکنون پایه های آن در شهرداری تهران فراهم شده است.
وی با بیان اینکه تا ۱۵ سال قبل نمی توانستیم به این محکمی صحبت از شهر هوشمند کنیم، گفت: در آن زمان خدماتی که امروز به شهروندان از طریق سامانه های اینترنتی و به صورت دیجیتال ارایه می کنیم، امکان پذیر نبود، البته این فقط قدم نخست است.
به گفته شهردار تهران؛ قدم بعدی، هوشمندی در این زمینه است؛ یعنی با استفاده از پایه و اساس دیجیتال و پردازش داده ها، بزرگ کردن بانک‌های اطلاعاتی و هوشمند کردن آن ها بتوانیم شرایط بحرانی خود را قبل از آنکه به بحران برسیم تشخیص دهیم و برای آن برنامه ریزی کنیم.
حناچی با بیان اینکه بسیاری از خدمات و سرویس هایی را که مردم روزانه استفاده می کنند باید از طریق این سامانه ها ارایه دهیم، گفت: باتوجه به مشکلاتی که پیش روی ما است و تجربیاتی که از گذشته کسب کردیم، راهی جز این نداریم که با استفاده از استارت آپ هایی که جوانان خلاق در سطح کشور ایجاد می کنند، در این حوزه فعالیت کنیم.
وی بر لزوم حمایت شهرداری تهران و دولت از جوانان و کسانی که در حوزه استات آپ فعالیت دارند، تاکید کرد و آن را منتج به ارایه خدمات بهتر و کم هزینه تر به شهروندان دانست.
شهردار تهران درباره برنامه‌های خود برای پایتخت هم توضیح داد: همان طور که قبلاً هم تاکید کردم، بر اساس شعار «تهران شهری برای همه» حرکت خواهیم کرد. به این معنی که گردش اطلاعات و از همه مهم تر خدمات دهی به شهروندان از شمال تا جنوب شهر به طور یکسان و برابر انجام می شود. به طور حتم، این امر موجب می شود تا همه بتوانند از خدمات شهرداری به طور برابر استفاده کنند.
حناچی مدیریت شهر را نیازمند دانایی و توانایی و هوشمندسازی عنوان کرد و گفت: در کشور ما اطلاعات در چنبره اتاق ها و یا کشوی میزها نگهداری می شود. بنابراین این اطلاعات را باید به داده های مشترک تبدیل کنیم و در قدم بعدی با هوشمندی بتوانیم آینده را با این اطلاعات پیش بینی کنیم.
شهردار تهران درباره شرایط مالی و مطالبات این نهاد هم اظهار کرد: خوشبختانه بخش عمده ای از طلب شهرداری تهران به تایید سازمان حسابرسی کل کشور رسیده است و امیدواریم با همکاری همکارانمان این مشکل را به طور کل رفع کنیم.
او درباره رقم دقیق طلب شهرداری که به تایید سازمان حسابرسی رسیده است هم توضیح داد: این مطالبات مربوط به یک سرفصل خاص نیست، اما رقم قابل قبولی است و امیدواریم تا پایان امسال پرداخت شود.

درباره montazeri

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.پر کردن این فیلد ضروری است *