تهران شهر دوستدار کودک

تهران شهر دوستدار کودک

معاون اجتماعی و فرهنگی  شهردار پایتخت به‌مناسبت روز جهانی کودک؛
خوشبختانه مدیریت شهری درسال‌های اخیر درکنار سایر اقدامات فرهنگی خود به مقوله کودکان نیز نگاه جدی داشته وبا شعار «شهر دوستدار کودکان» برنامه‌های وسیعی از جمله راه اندازی خانه‌های اسباب بازی، برپایی نمایشگاه و جشنواره‌هایی با عنوان غنچه‌های شهر و… در این مسیر گام برداشته است. با «حجت‌الاسلام والمسلمین‌ میثم امرودی»، معاونت اجتماعی و فرهنگی پایتخت دراین باره گفت‌و‌گو کرده‌ایم.
 از سوي مدیریت شهری در سال‌های اخیر  اخبارزيادي در مقوله کودکان شنيده‌ايم،  درباره این توجه و اقداماتی که در این زمینه انجام شده است توضیح دهید؟
شهرداری تهران با تبدیل شهرداری یک سازمان خدماتی به یک نهاد اجتماعی وبه دلیل توجه به ارتباط متقابل شهر با شهروند، تلاش‌های بسیاری در زمینه دستیابی شهرمطلوب انجام داده است و در این زمینه به کودکان به عنوان گروه هدف توجه ویژه‌ای داشته است به طوری که امروز به هر گوشه‌ای از شهرکه نگاه می‌کنید فضاهای متنوع، با نشاط و پویایی را می‌بینید که در قالب‌های مختلف چون خانه‌های اسباب بازی و فضاهای تفریحی در بوستان‌ها خاص کودکان فراهم شده است. البته با همه اقدامات همچنان بر این باوریم که هنوز تا رسیدن به شرایط مطلوب برای کودکان راه زیادی مانده است اما خیزش برای بالفعل کردن برنامه‌ها در این راستا با جدیت تمام دنبال می‌شود.
در مجموع چه اهداف و رویکرد‌ها یی را در موضوع کودکان دنبال می‌کنید؟
اعمال مدیریت یکپارچه و هماهنگ و انجام اقدامات لازم متناسب با مصالح عالیه کودک، هدایت و ارائه راهنمایی‌های مقتضی به روشی متناسب با ظرفیت‌های تکاملی کودک در راستای اعمال حقوق کودک به خانواده‌ها، ایجاد فضایی شاد و مفرح برای کودکان، حساس سازی و جلب توجه برای بهبود شرایط زندگی کودکان، ارائه برنامه‌های آموزشی و تفریحی با رویکرد افزایش مهارت و سبک زندگی سالم به کودکان، ارائه خدمات آموزشی از طریق بازی و سرگرمی، هم افزایی با سایر بخش‌های سرای محله به منظور ارتقاء و توسعه خدمات همه جانبه
چه برنامه‌های مهمی همزمان با فرا رسیدن روز جهانی کودک در برنامه‌هایتان تدارک دیده‌اید؟
امسال شعار هفته جهانی کودک شهرداری «تهران شهر دوستدار کودک» است همچنین روزهای هفته کودک را براین اساس نامگذاری کرده‌ایم ضمن اینکه برگزاری افتتاحیه هفته ملی کودک، با همکاری آموزش و پرورش و دیگر سازمان‌های کشوری با حضور رئیس جمهور، وزیر آموزش و پرورش، وزیر دادگستری در محل برج میلاد در تاریخ ۱۴مهرماه، برپایی غرفه نمایشگاه بازی و اسباب بازی از تاریخ ۲۹مهرماه تا ۲ آبان ماه در سالن حجاب کانون پرورشی فکر ی کودک و نوجوان، برگزاری ۲۲ جشن بزرگ و برنامه‌های عمومی در سطح مناطق و برای ۳۲۷ خانه کودک در مناطق ۲۲ گانه از جمله این برنامه‌ها است.
 بحث شهر دوستدار کودک نشان دهنده توجه جدی به حوزه کودک است شهرداری تهران در این زمینه به دنبال چه موضوعاتی است؟
در بحث شهر دوستدار کودک، شهرداری به دنبال آن است که بتواند فضا را برای پرورش و رشد خلاقیت‌های کودکان آماده کند. شهرداری تهران برای تحقق شهر دوستدار کودک از همکاری و همراهی و راهنمایی همه کار‌شناسان این حوزه استقبال می‌کند تا همه نسبت به کودک و نیاز‌هایش حساستر شویم. واقعا در چند سال اخیر نگاه جامعه تنها محدود به قشر خاصی که در گروه سنی ۴۰-۲۰ هستند معطوف نشده و نیازهای کودکان نیز به عنوان مولفه‌ای مهم در برنامه ریزی‌ها در نظر گرفته شده است. به هر حال اینکه در کلانشهر تهران تلاش ویژه‌ای برای پیش‌برد طرح شهر دوستدار کودک در حال اجراست و در آینده‌ای نزدیک شهر تهران شهری خواهد بود که در آن کودکان به خواسته‌های خود دست پیدا می‌کنند.
آموزش دادن به کودکان تا چه اندازه می‌تواند در رشد جامعه تاثیر گذار باشد؟
آموزش دادن به کودکان بهترین زمینه برای تربیت شهروندان خوب برای آینده است. آموزش، سربلندی کودکان را به همراه دارد. به هر حال اگر چه تا همین چند سال گذشته سهم کودکان از شهر بسیار کم بود اما مدیریت شهری سعی کرده به تفریح، تعلیم و تربیت اجتماعی و حتی سهم کودکان از فضای سبز توجه ویژه‌ای داشته باشد، زیرا آینده جامعه و شهر را همین کودکان تأمین می‌کنند. هدف ما هم این است که نه تنها مراکز تفریحی سالم و امن ایجاد کنیم بلکه محیط کل شهر را به‌گونه‌ای طراحی کنیم تا امنیت کودکان تضمین شود.
مدیریت شهری  در موضوع آموزه‌های دینی  چه برنامه‌هايي دارد؟
در کلیه برنامه‌های خانه‌های کودک، برنامه‌های ویژه دینی برای مادر و کودک (برگزاری کارگاه‌های قصه گویی و تئا‌تر و بازدید از اماکن مذهبی) در نظر گرفته شده است. ضمن اینکه طرح تبلیغی نسیم بهشت هم سه سال است که در زمینه آموزه‌های دینی در طرح‌های مختلف از جمله اوقات فراغت، قرآن بخوانید و جایزه بگیرید، طرح ۱۱۰ مدرسه و… در حال انجام این مهم هستند.
شورای اسلامی شهر تهران در سال ۸۸ مصوبه‌ای داشت که تهران به شهر دوستدارکودک تبدیل شود و شهرداری نیز اقداماتی را در این زمینه آغاز کرد؟ این مصوبه به کجا رسید؟
شهرداری تهران برنامه‌های خاص و مدونی برای زندگی کودکان حتی قبل از تولد دارد و بر اساس مصوبه‌های شورای شهر تهران تمامی این طرح‌ها هم اجرا می‌شود. نه‌های اسباب بازی و علم زندگی انجام شده است. با عنایت به اینکه مصوبات شهر دوستدار کودک در تاریخ اردیبهشت سال ۱۳۸۸ از طرف شهردار تهران ابلاغ شده است، این مصوبات توسط زیر مجموعه‌های شهرداری که در آن نام برده شده‌اند و برایشان وظایف و ماموریت‌هایی تعریف شده است بطور متوسط در حال اجرا است ولی بطور کامل و متمرکز اجرا نشده است. لذا در آذر ماه سال ۹۲ دبیرخانه شهر دوستدار کودک به منظور اجرایی کردن مصوبات در اداره کل آموزش‌های شهروندی تشکیل شد. این دبیر خانه ضمن برگزاری ۳ نشست، اقدام به برگزاری نمایشگاه بازی، سرگرمی و آموزش کرده است. در سال ۱۳۹۳ با تشکیل شورای سیاستگذاری، آیین نامه اجرایی مصوبات شهر دوستدار کودک را تهیه نکرد. هم اکنون با ارسال نامه در تاریخ ۴/۶/۹۳ به کلیه زیر مجموعه‌های شهرداری تهران، در حال تهیه تجمیع عملکرد ۵ ساله شهرداری تهران با موضوع مصوبات شهر دوستدار کودک است. ماتریس همکاری بین بخشی و فرا بخشی شهر دوستدار کودک و ارائه پیشنهادات تازه برای افزودن مصوبات جدید برای آن دسته از زیر مجموعه‌هایی که به نوعی در مصوبات ابلاغی نامی از آن‌ها ذکر نشده است در حال گردآوری است و آخر مهر ماه سال ۱۳۹۳ تحویل داده می‌شود.
با گسترش تکنولوژی و فن آوری شاهد استقبال بسیار زیاد کودکان در محیط مجازی هستیم برای این گونه موضوعات چه برنامه ریزی‌هایی دارید؟
باید با برنامه ریزی‌های منسجم و نگاه دقیق و مواجهه صحیح با تکنولوژی برخورد کرد. باید با رویکرد آموزش تهاجم فرهنگی را به کودکان آموخت و البته این موضوعی است که توجه بیشتری را از سوی مسئولان برای تولید بازی‌های رایانه‌ای می‌طلبد تا ضمن ایجاد سرگرمی و جذابیت با فرهنگ ایرانی و اسلامی ما هم خوانی داشته باشد تطابق فرهنگی بازی‌های رایانه‌ای با فرهنگ جامعه به برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است خوشبختانه امروز تولید بازی‌های رایانه‌ای در کشور رونق خوبی دارد که باید حمایت بیشتری از تولید کنندگان در این زمینه بشود. زیرا رشد کیفی این بازی‌ها که با فرهنگ ایرانی اسلامی مطابقت داشته باشد باعث می‌شود افراد حین بازی با فرهنگ غنی خودمان مانوس بشوند به ویژه اینکه هم اکنون در فضای جنگ نرم دشمنان برای تاثیر بر نسل نوجوان و جوان ما از طریق همین بازی‌های رایانه‌ای و فضای مجازی وارد عمل شده‌اند. بنابراین ما نیز از همین طریق باید مقابله کنیم.
به نظر شما در شهر دوستدار کودک چگونه کودکان را می‌توان برای حضور در اجتماع آماده کرد؟
شهر با شادی و شور و شوق تعریف می‌شود. از نگاهی دیگر شهر محل تعاملات اجتماعی، سکونت، کار و زندگی است و برای ارائه آموزش‌های صحیح و کاربردی به کودکان باید این ویژگی‌ها را در کنار هم قرار دهیم تا زمینه بارور و شکوفا شدن استعداد‌های آن‌ها را فراهم کنیم. به طور مثال با آموزش کودکان در زمینه‌هایی چون ترافیک، محیط زیست، فضای سبز، بازیافت، آموزش کودک و ایمنی شهری و… می‌توان آن‌ها را برای حضور در جامعه آماده کرد. هدف مدیران شهری باید این باشد که نه تنها مراکز تفریحی سالم و امن ایجاد کنند بلکه محیط کل شهر را به گونه‌ای طراحی کنند تا خطری متوجه کودکان نشود.
در این زمینه اقدامات مدیریت شهری را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
خوشبختانه با پیگیری‌های شهردار تهران اتفاقات خوبی در حوزه‌های مختلف کودک از جمله ایجاد پارک ترافیک، بوستان کودک، مجموعه‌های بازی برای کودکان در بوستان‌ها همچنین برپایی و برگزاری جشنواره‌های مختلف و… صورت گرفته است اما در بسیاری از حوزه‌ها همچون ارائه خدمات پوشیدنی، خوردنی و محصولات کودکان همچنان دچار کمبودهایی هستیم. به باور من اگر قرار است فرهنگ ناب ایرانی و اسلامی به درستی به نسل دیگر منتقل شود، باید پیش از آنکه کودک با فرهنگ نامناسب و نامانوس آشنا شود آموزش‌های لازم در این زمینه به کودکان آموزش داده شود.
 در خصوص لزوم ایجاد خانه‌های اسباب بازی توضیح دهید؟
بیش از یک میلیون نفر از جمعیت پایتخت در گروه سنی صفر تا ۱۴ سال قرار دارند و این لزوم برنامه ‌ریزی دقیق و منسجم برای آموزش مفاهیم زندگی شهری، اخلاقی، فرهنگی و جامعه پذیری به این جمعیت را که ۱۹ درصد از جمعیت را تشکیل می‌دهند به ضرورتی انکار ناپذیر تبدیل می‌کند. خانه‌های اسباب بازی در محیطی امن زمینه مناسبی را برای پرورش ابعاد مختلف رشد کودک از لحاظ عاطفی، حسی- حرکتی و‌ شناختی، خلاقیت و مشارکت از طریق بازی و وسایل بازی و همچنین ارتقای سطح سلامت کودکان از طریق بازی و بکارگیری اسباب‌بازی‌های خلاق و استاندارد فراهم می‌آورند.
در این خانه‌ها چه نوع خدماتی ارائه می‌شود؟
خدمات آموزشی از طریق بازی و اسباب ‌بازی‌های مناسب به کودکان در این خانه‌ها با روش‌ها و متدهای جدید و به روز توسط مربیان آگاه و تحصیلکرده ارائه می‌شود. همچنین ایجاد تعامل هدفمند مادروکودک از اولویت‌ها و محورهای اصلی فعالیت‌های خانه‌های اسباب بازی به شمار می‌رود. همچنین آموزش و تقویت مهارت‌های زندگی و سبک زندگی سالم به کودکان از طریق بازی و بهره‌ برداری از اسباب‌بازی مناسب و افزایش خلاقیت مادران جهت به‌ کارگیری مناسب اسباب ‌بازی و شیوه‌های بازی برای کودکان از دیگر اهدافی هستند که در این زمینه می‌توان به آن‌ها اشاره کرد. همچنین در این خانه‌ها برنامه‌های مناسبتی، برپایی جشن، تئا‌تر و اردوهای آموزشی نیز اجرا می‌شود.

درباره aminkhandan

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.پر کردن این فیلد ضروری است *